NEŽ VYRAZÍTE NA DOVOLENOU

Rtuť na teploměru se nám stále častěji šplhá přes 25 stupňů a brzy si bude většina lidí balit na prázdniny nebo dovolenou. K nutnému vybavení by neměl být opomínán také kapesní popelníček, nebo kornout do písku a pár tipů, na co si dát po cestách v Česku či zahraničí pozor.

 

V Itálii nové normy stanovují pokutu až 500 eur pro člověka, který bude přistižen s cigaretou v ruce v autě, v němž zároveň bude dítě či těhotná žena. Tyto zákazy podle zákonodárců motivuje snaha o čistší podobu mnohdy velmi špinavých italských měst. Polovina příjmů z nových pokut půjde do vládního fondu na zlepšování životního prostředí.

Francie, země s nejvyšším počtem kuřáků v EU vypisuje pokuty za odhození vajglu až 68 eur. Radnice po zvýšení pokuty z 35 eur  bezplatně distribuovala až 15 tisíc kapesních popelníků pro místní obyvatele i cizince.

Ve Velké Británii vám může hrozit pokuta ve výší 80 liber nejen za odhození vajglu, žvýkačky i nebo papírku od bonbónu ale i za odplivnutí. Těžko odhadnout, jak vám to bude úředník dokazovat, ale kontroly jsou zde velice časté.

Rakouská metropole Vídeň výrazně zpřísnila postihy za znečišťování veřejných prostranství a pokračuje ve své snaze stát se „nejčistějším městem světa“. Pokud někdo odhodí na zem nedopalek, umaštěný papír nebo třeba igelitový sáček, může dostat na místě pokutu 50 eur. Ve zvlášť křiklavých případech se ale pokuta může vyšplhat až na 90 eur. Ve Vídni se radní řídí heslem: „Naším cílem nejsou  maximální pokuty, ale maximální čistota,“

Vídeň tedy může být nejčistší metropolí v Evropě, ve světě ji ale určitě zastiňuje Japonsko, kde kouří 30% mužské populace, ale nikdo si nedovolí odhodit nedopalek na zem. Součástí japonské kultury je totiž nošení a používání mobilního popelníku.

A co Česká Republika? V Praze platí od roku 2008 vyhláška, která může udělit za odhození nedopalku až 1000 Kč pokuty. Ve správním řízení se může pokuta vyšplhat až na 30 000 Kč.

Na cestách také nezapomínejte, že cigarety vyhozené z auta jsou běžnou příčinou vzniku požárů suchých trav a mezí u krajnic vozovky. Obzvlášť v letních měsících.

 

Tak bezpečnou cestu a popelníček do každé kapsy!

JAK ZÁKAZY POMÁHAJÍ

Jak může přispět zákaz kouření k našemu zdraví? První země z Evropské...

Zanechte nám komentář